Naše plíce jsou orgánem, které přečerpají denně až 75 000 litrů vzduchu. Tento velkokapacitní filtr našeho těla je třeba ochraňovat. Naše ovzduší je převážně kontaminované méně nebo více smogem, prachovými částicemi, roztoči, plísněmi či dalšími chemikáliemi, které vypouštějí naše továrny. Zejména život ve městech dovede naše plíce dost potrápit.
Bydlení v nezdravých budovách může způsobovat různé zdravotní potíže jako je bolest hlavy, alergie, astma, chronická onemocnění plic, ale i duševní choroby jako deprese, nesoustředěnost a mnoho dalšího. Co nám v takových domech vadí? Co způsobuje naše problémy?
1/ pečlivě utěsněná plastová okna, která nepropustí naprosto žádné proudění vzduchu.
2/ běžící klimatizace, které můžou chrlit miliony plísňových spor a bakterií zejména, když není o systém dobře pečováno
3/ koberce, které mohou živit množství škodlivin, zejména pak koberce ze syntetických vláken
4/ moderní stavební materiály
5/ vaření na plynu
6/ plasty v našich domácnostech
7/ monitory, televizní obrazovky, mobily a vše, co vyzařuje určité záření
8/ spaliny z komínů
Mohli bychom vyjmenovat ještě mnoho dalšího. Pak se stane, že tam, kde trávíme převážnou většinu našeho času, je zdraví škodlivé prostředí.
Jak situaci zlepšit?
Odborníci tvrdí, že za tuto situaci může tzv. iontová nerovnováha. Ve vzduchu, kde pobýváme, by mělo být podle normy nejméně 1250 záporných iontů na cm3. V prostorách, kde žijeme, se většinou hodnota rovná nule. Naopak, v přírodě, jako jsou lesy, u moře nebo hory je možno dýchat vzduch až s 10 000 vzdušných iontů na cm3. Proto pobyt v těchto lokalitách velmi prospívá našemu organismu, proto se děti s plicními onemocněními nebo alergiemi posílají na ozdravné pobyty, které očividně prospívají.
Bohužel, málokdo z nás má možnost pobývat v těchto lokalitách příliš často. Většinou se to omezí pouze na dovolenkový pobyt. Dnes je ale možné si dopřát zdravější vzduch i díky technice, kterou si můžeme domů pořídit. Koupíte – li si ionizátor, který dokáže vzduch ve vaší domácnosti proměnit v lesní ozón, pak si určitě neuškodíte. Mějme ale na paměti, že pobyt v lese nebo na horách nic nenahradí. Tak si najděme více času na to, abychom se do těchto lokalit dostali co nejčastěji a aby naše plíce jásaly.