Energie zdarma – to je asi to první, co vás napadne, a co bývá hlavním důvodem, proč si lidé něco takového vůbec pořizují. Slunce je životodárná hvězda a dosud nedokážeme její potenciál plně využít, a je známo, že kdybychom to zvládli, bylo by možné tímto způsobem vytápět všechny oblasti v zimním období, aniž bychom museli spalovat dřevo, fosilní paliva a zemní plyn. Dosud tedy máme možnost instalovat fotovoltaické panely a energii slunce jímat v solárních kolektorech na ohřev vody. A samozřejmě i v solárních sprchách.
Využitelnost i bez elektrické energie – solární sprchu umístíte kamkoli, kde je k dispozici zdroj vody, nejlépe přívod z venkovní hadice. Není k tomu však zapotřebí žádná elektrická zásuvka ani elektrické zařízení, takže můžete mít sprchu instalovanou třeba v zahrádkářské kolonii, kde svítíte petrolejkou nebo třeba solárními světly.
Víceúčelovost – podle velikosti zásobníku na vodu máte možnost sprchovat celé tělo jedné či více osob, ovšem berte v potaz, že čím větší zásobník, tím delší doba k ohřevu vody. Musíte jít tedy cestou kompromisu a „vychytat“ tu optimální velikost, aby sprcha posloužila na to, na co jste si ji pořídili. Kromě sprchování celého těla však může sloužit i pro oplachování nářadí, obuvi, nebo třeba jen částí těla (rukou, obličeje, zátylku) pro umývání nebo osvěžení.
Ventil na oplachování nohou – některé sprchy mají k dispozici spodní ventily pro oplachování chodidel, což se hodí pro osvěžení při sportu a při práci a pro umývání nohou před vstupem do bazénu nebo jiného venkovního prostoru (zahradní chatky, altánu atp.).
Minimální údržba a dlouhá životnost – u solárních sprch je důležitý neustálý průtok vody, aby se zabránilo množení sinic a dalších, zejména patogenních mikroorganismů, poněvadž po dvou až třech dnech by stojatá voda mohla být při sprchování již silně kontaminována. Rovněž se doporučuje občas útroby sprchy čistit od nánosů nečistot např. jedlou sodou, a v případě tvrdé vody využít k rozpuštění vápenitých usazenin docela obyčejný ocet.